Witajcie w naszej bajce z Brzechwa na Targówku

HomeWitajcie w naszej bajce z Brzechwa na Targówku

Witajcie w naszej bajce - z Brzechwa na Targówku projekt realizowany z programu "Kultura Interwencje 2021" Narodowego Centrum

Opis projektodawcy

Nazwa projektu:

WITAJCIE W NASZEJ BAJCE – Z BRZECHWA NA TARGÓWKU

Dotacja:

NARODOWE CENTRUM KULTURY – KULTURA INTERWENCJE 2021

Organizator:

CENTRUM KULTURY I AKTYWNOŚCI W DZIELNICY TARGÓWEK M.ST. WARSZAWY

Partnerzy:

 SZKOŁA PODSTAWOWA NR 58 IM. T. GAJCEGO

RADA OSIEDLA TARGÓWEK FABRYCZNY

WYPOŻYCZALNIA DLA DOROSŁYCH I MŁODZIEŻY NR 49 NA TARGÓWKU

HUFIEC ZHP PRAGA-PÓŁNOC IM. WIGIERCZYKÓW

 

Czas realizacji:

LIPEC – PAŹDZIERNIK 2021 R.

Miejsce realizacji:

CENTRUM KULTURY I AKTYWNOŚCI W DZIELNICY TARGÓWEK M.ST. WARSZAWY

Siarczana 6, Warszawa

www.ckia.waw.pl

Informacje:

Projekt „WITAJCIE W NASZEJ BAJCE – Z BRZECHWĄ NA TARGÓWKU” – to projekt, który poprzez zabawę, działania artystyczne, integrację, radosne odkrywanie, zdrową rywalizację, partycypację w przygotowaniach, zaprosił mieszkańców, lokalną społeczność do współdziałania, aktywnego i twórczego spędzenia czasu, „zadomowienia się” w naszej instytucji, wzmocnienia poczucia przynależności, zapoznania, a przede wszystkim w większości przypadków przypomnienia i utrwalenia twórczości Jana Brzechwy.

Jednodniowy, kilkugodzinny festiwal został zaplanowany  latem w formie otwartej na zewnątrz instytucji, w zabytkowym parku. Wydarzenie skierowane było do lokalnej społeczności szczególnie do licznej grupy młodych rodzin z małymi dziećmi oraz seniorów. Plener, otwarta przestrzeń, ciekawe aktywizujące propozycje dedykowane poszczególnym grupom mieszkańców, jak i aktywności wielopokoleniowe, sprawdzone procedury bezpieczeństwa, zaangażowanie i współpraca lokalnych instytucji zagwarantowały sukces wydarzenia.

Opis wykonanych działań: „Klancyk gra Brzechwę – dla dorosłych”- przedstawienie teatru improwizowanego. Pionierzy improwizacji komediowej w Polsce zagrali przed publicznością i  przybliżyli widzom, zupełnie inną, mniej znaną twórczość autora. Spektakl był historią pisaną na bieżąco, rodzącą się na oczach widzów z grupowej energii, chwilowego porozumienia i absurdalnego poczucia humoru. Motywem przewodnim wszystkich scen były felietony i teksty kabaretowe autorstwa Jana Brzechwy. Spektakl był skierowany do widzów dorosłych- odbył się w dniu 28/08/2021. Festiwal „Witajcie w naszej bajce – z Brzechwa na Targówku” odbył się w dniu 29/08/2021 Działania zostały podzielone na dwie płaszczyzny: plener oraz scenę.

DZIAŁANIA PLENEROWE: KLEKSOGRAFITI – stanowisko dla dzieci do twórczego tworzenia wielkiego grafiti z kleksów przy użyciu różnych przyrządów, pędzli, balonów i prawdziwej farby. Wsparcie zapewnili harcerze z Hufca ZHP – Praga – Północ im. Wigierczyków. Zakres działania wykonany w całości zgodnie z projektem.

SYMFONIA KOLORÓW I SMAKÓW – przy tym stoisku uczestnicy mogli przygotować własne kompozycje zdrowych i kolorowych soków. Bohaterami były tu przede wszystkim warzywa i owoce z wiersza „Na straganie” Jana Brzechwy. Realizację tej aktywności poprowadzili lokalni przedsiębiorcy ze znanej i lubianej kawiarni. Zakres działania wykonany w całości zgodnie z projektem.

ZWIERZAKI I DZIKIE DZIECIAKI – warsztaty stolarskie gdzie dzieci pod opieką opiekuna tworzyły z drewna zwierzątka inspirowane wierszami Jana Brzechwy i rzeźbami Józefa Wilkonia. Zakres działania wykonany w całości zgodnie z projektem.

WIERSZOWYSZYWANKI– Stanowisko dla młodzieży i osób dorosłych. Tu uczestnicy haftowali lub kolorowali na specjalnie przygotowanych torbach kleksy. Aby ułatwić zadanie przygotowaliśmy torby z nadrukowanymi kleksami, inspirując się „Akademią Pana Kleksa”. W ten sposób każdy uczestnik miał już wytyczone linie aby prowadzić igłę a mniejsze dzieci mogły kolorować swoje kleksy kredkami. Zakres działania wykonany w całości zgodnie z projektem.

ZAGRAJ Z NAMI W PIEGI – gra planszowa, terenowa do której pytania zostały stworzone przez kadrę pedagogiczną Szkoły Podstawowej nr 58 im. Tadeusza Gajcego. Gra dla dzieci, była prowadzona w trzech turach. W każdej turze nagradzaliśmy trzy pierwsze miejsca. Pytania dotyczyły życia i twórczości Jana Brzechwy. Wsparcie organizacyjne otrzymaliśmy od partnera projektu –  Hufca ZHP – Praga – Północ im. Wigierczyków.

Zakres działania wykonany w całości zgodnie z projektem. Dodatkowo ponad to co zawarliśmy w projekcie zostały zorganizowane: WYSTAWA PRAC DAMIANA KŁACZKIEWICZA –  wystawa grafik, plakatów, która powstała w inspiracji o wiersz „Na straganie” Jana Brzechwy. Działanie dodatkowe – nie planowane w projekcie. STANOWISKO PLASTYCZNO – ANIMACYJNE dla najmłodszych. Aktywne zabawy, plastyczne – twórcze warsztaty. Wsparcie w organizacji otrzymaliśmy od partnera w projekcie – Wypożyczalni dla dorosłych i Młodzieży nr 49. Były to dodatkowe warsztaty, których nie opisywaliśmy w projekcie. Działanie dodatkowe – nie planowane w projekcie. DZIAŁANIA ZE SCENY: WITAJCIE W NASZEJ BAJCE – KARAOKE – najmłodsi wraz z rodzicami, dziadkami lub starszym rodzeństwem mogli spróbować swych sił na scenie, wykonując wspólnie z zespołem muzycznym piosenki inspirowane twórczością Jana Brzechwy. Wszystkie utwory pochodziły z „Akademii Pana Kleksa”. Zakres działania wykonany w całości zgodnie z projektem. W PRACOWNI PANA KLEKSA – odbyły się dwa występy szalonego naukowca – Pana Kleksa – z pokazem magii oraz z pokazem naukowym. Zakres działania wykonany w całości zgodnie z projektem. WIERSZE JANA BRZECHWY – czytane przez bibliotekarzy oraz radnych dzielnicy w dwóch 15-sto minutowych turach. Działanie dodatkowe – nie planowane w projekcie. W realizacji wydarzenia dodaliśmy działania, które nie zostały ujęte w projekcie:

  1. Wystawa grafik Damiana Kłaczkiewicza – seria plakatów, przedstawiających warzywa z wiersza Jana Brzechwy „Na straganie” w odsłonie bardzo oryginalnej i skierowanej do dorosłego widza. Do wystawy został wydrukowany folder, w którym przedstawiliśmy dorobek oraz twórczość autora prac. Na wystawie był obecny kurator, który opowiadał zainteresowanym widzom co przedstawiają prace artysty i jak je interpretować.
  2. Działania plastyczno – animacyjne dla najmłodszych dzieci. Działania te realizowane były przez bibliotekarzy – chusta animacyjna, kolorowanie owoców i warzyw na wydrukowanych kartkach.
  3. Czytanie wierszy ze sceny – metodą wrażeniową. Wiersze były czytane w dwóch blokach 15 minutowych. Pod sceną siedziały dzieci i z dużym zaangażowaniem i uwagą słuchały i odpowiadały na zadawane pytania dotyczące wierszy.
  4. „Witajcie w naszej bajce – z Brzechwą na Targówku – Koncert Małgorzaty Ostrowskiej” to oddzielny projekt, który nawiązał do wydarzenia „Witajcie w naszej bajce – z Brzechwą na Targówku” – Festiwal Brzechwy, odbywającego się w godzinach popołudniowych w tym samym dniu.
  5. Koncert Małgorzaty Ostrowskiej połączył w sobie co najmniej 3 pokolenia ludzi.

 

Seniorów powyżej 60 roku życia, czterdziestolatków, dwudziestolatków ale i dzieci. Wszyscy spędzili wspólny czas na świeżym powietrzu, w przepięknym i klimatycznym otoczeniu parku. Śpiewali absolutnie wszyscy. Na koncercie gościliśmy 262 osoby. Na realizacje tego projektu otrzymaliśmy dofinansowanie od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

Realizatorzy: Fundacja „Klancyk” – Teatr Improwizowany „Klancyk” Szkoła Podstawowa nr. 58 na Targówku w Warszawie – kadra nauczycielska/ nauczyciele języka polskiego i edukacji wczesnoszkolnej Hufiec ZHP Praga-Północ/84 WGZ Akademia Pana Kleksa – wsparcie przygotowania plenerowej gry planszowej, obsługa animacyjna gry i stanowiska z kleksograffiti Anna Bera -Dzikie dzieci Damian Olszak Magdalena Nowak – Żółkowska – koordynacja zadania.