Dzień Ziemi – 22 kwietnia (cz.6)

Zmiana klimatu i presja cywilizacji pozbawia domu zwierzęta na całym świecie. Topniejące lodowce odcinają od pokarmu niedźwiedzie polarne. Podnosząca się temperatura oceanów powoduje blaknięcie koralowców i ich zamieranie. Podnosząca się temperatura ziemi prowadzi do pustynnienia obszarów ubogich w wodę i zwiększa ryzyko pożarów. Z kolei nadmierna eksploatacja ziemi pod uprawy rolnicze zmniejsza różnorodność biologiczną na całym świecie.
W Warszawskim ZOO mieszkają zwierzęta z różnych stron świata. Większość z nich to gatunki zagrożone wyginięciem lub narażone na wyginięcie. Niektóre już nie występują w naturze! Szczególnie wrażliwe na wymieranie są gatunki endemiczne – występujące tylko na wąskim, najczęściej ograniczonym lub izolowanym obszarze i nigdzie więcej.
Dlatego dbaj o klimat – chroń zwierzęta:
• ogranicz konsumpcję, kupuj mniej i tylko produkty przyjazne środowisku,
• wykorzystuj stare przedmioty,
• ograniczaj odpady.
Ograniczając np. kupowanie telefonów komórkowych i oddając do recyklingu stare telefony przyczyniamy się do ochrony goryli w Afryce. Nowoczesna elektronika używa koltanu, a jego największe światowe zasoby znajdują się w Kongu, gdzie żyją goryle. Zapotrzebowanie na koltan rośnie wraz z dynamiką wzrostu produkcji elektroniki. Surowiec ten jest przyczyną przemytu, nielegalnego handlu, wreszcie wojen w tym rejonie. Na końcu tego jest nieświadomy konsument – czy na pewno potrzebuje on co 2 lata najnowszego modelu telefonu?
Zieleń Warszawska Tramwaje Warszawskie Lasy Miejskie – Warszawa Warszawskie ZOO
Justyna Glusman Partnerstwo dla klimatu
Post by ckiawawpl-admin

Comments are closed.