“Bez granic, różnic i podziałów – CKiA dla wszystkich. Projekt FEK 2022 – II edycja. Warsztaty – 27/10/2022.

W miniony czwartek w Centrum Kultury i Aktywności odbyły się ostatnie warsztaty realizowane w ramach naszego projektu „Bez granic, różnic i podziałów – CKiA dla wszystkich”, finansowanego ze środków m.st. Warszawa z programu FEK 2022 – II edycja.
Przez pięć tygodni uczniowie Szkoły Podstawowej nr 58 im. T. Gajcego w Warszawie z klas przygotowawczych, wielokulturowych oraz polscy uczniowie, uczestniczyli w warsztatach rękodzielniczych, konstruktorsko-manualnych oraz tanecznych.
Na warsztatach tanecznych młodzież uczyła się tańców pochodzących z różnych regionów świata. Były to m.in. zorba, jerusalema, belgijka, polka, cza-cza, makarena, chocolate oraz socu bate vira. Wszystkie te tańce są zaprojektowane tak by można je było tańczyć w grupie, współdziałając i dobrze się bawiąc. Dzieci nauczyły się także walca, który zapewne zatańczą w swoim życiu nie jeden raz.
Na zajęciach rękodzielniczych zostały wykonane: matanki, wianki, biżuteria, szklane, ręcznie malowane dzbanki, lampiony i słoje. W ostatnim tygodniu dzieci wykonały przepiękne jesienne dynie zdobione kwiatami, trawami i innymi dekoracjami, wedle ich wizji i pomysłu.
Młodzież mogła także konstruować drewniane zabawki przy użyciu młotka, wiertarki i szlifierek. Powstały bardzo ciekawe przedmioty oraz zabawki, które z całą pewnością ozdobią pokój wszystkich zaangażowanych uczestników. Zajęcia te pokazały jak wiele pięknych i niepowtarzalnych rzeczy można wykonać z drewna. Wystarczy tylko znaleźć inspiracje i wykazać się kreatywnością twórczą.
Nasz projekt pozwolił stworzyć przestrzeń do rozwijania twórczości artystycznej, budowania kompetencji rozwijania talentów i odkrywania nowych pasji. Uczestnictwo w projekcie zwiększyło dostęp młodzieży do kultury oraz pozwoliło dzieciom na pozaformalną edukację. Było to i jest niezwykle ważne dla tej młodzieży która napotyka

na różne bariery i trudności związane z nową sytuacją życiową, imigracją z innego kraju czy nieznajomością języka polskiego.
Dzięki działaniom związanym z projektem przyczyniliśmy się do wzrostu akceptacji i społecznego zrozumienia dla innych narodowości, ale przede wszystkim stworzyliśmy młodzieży szansę na integrację, poznanie się oraz pokazanie swojej różnorodności.
Projekt miał za zadanie kształtować postawy otwartości i tolerancji. Wzmacniać postawę szacunku dla drugiego człowieka oraz jego kultury. Był także narzędziem do uświadomienia dzieciom ich wyjątkowości i niepowtarzalności.
Jesteśmy dumni z tego co udało nam się osiągnąć. Cieszymy się, że stworzyliśmy w Centrum Kultury i Aktywności atmosferę pełną szczerości, wzajemnego zaufania, pełnej akceptacji i swobody.
Dziękujemy naszej wspaniałej młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 58 im T. Gajcego w Warszawie za zaangażowanie i wspaniałe, godne naśladowania twórcze działania. Dziękujemy także Pani Dyrektor Wiesia Dziklińska oraz wszystkim nauczycielom za otwartość, pełen profesjonalizm, ogromną empatię oraz współpracę w realizacji projektu.

Post by ckiawawpl-admin

Comments are closed.