Centrum Kultury i Aktywności


Centrum kulturalno-oświatowe i dom kultury Dzielnicy Targówek w Warszawie, powołany do życia w 2018 roku.
Budynek będący siedzibą CKiA został zrewitalizowany w ramach projektu Ochrona dziedzictwa kulturowego m.st. Warszawy poprzez dostosowanie wybranych obiektów zabytkowych do wdrożenia nowej oferty edukacyjno-kulturalnej.
Od dnia 1 czerwca 2018 dyrektorem CKiA, powołanym przez Prezydenta m.st. Warszawy jest Agnieszka Szmulewicz.

Adres:


ul. Siarczana 6, 03-786 Warszawa

Adresy e-mail:


Sekretariat:


+48 577 888 748

Opis projektodawcy

Nazwa projektu:

WITAJCIE W NASZEJ BAJCE – Z BRZECHWA NA TARGÓWKU

Dotacja:

NARODOWE CENTRUM KULTURY – KULTURA INTERWENCJE 2021

Organizator:

CENTRUM KULTURY I AKTYWNOŚCI W DZIELNICY TARGÓWEK M.ST. WARSZAWY

Partnerzy:

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 58 IM. T. GAJCEGO

RADA OSIEDLA TARGÓWEK FABRYCZNY

WYPOŻYCZALNIA DLA DOROSŁYCH I MŁODZIEŻY NR 49 NA TARGÓWKU

HUFIEC ZHP PRAGA-PÓŁNOC IM. WIGIERCZYKÓW

Czas realizacji:

LIPEC – PAŹDZIERNIK 2021 R.

Miejsce realizacji:

CENTRUM KULTURY I AKTYWNOŚCI W DZIELNICY TARGÓWEK M.ST. WARSZAWY

  1. Siarczana 6, Warszawa

www.ckia.waw.pl

Informacje:

„WITAJCIE W NASZEJ BAJCE – Z BRZECHWĄ NA TARGÓWKU” – to projekt, który poprzez zabawę, działania artystyczne, integrację, radosne odkrywanie, zdrową rywalizację, partycypację w przygotowaniach, zaprosił mieszkańców, lokalną społeczność do współdziałania, aktywnego i twórczego spędzenia czasu, „zadomowienia się” w naszej instytucji, wzmocnienia poczucia przynależności, zapoznania, a przede wszystkim w większości przypadków przypomnienia i utrwalenia twórczości Jana Brzechwy.

Jednodniowy, kilkugodzinny festiwal został zaplanowany  latem w formie otwartej na zewnątrz instytucji, w zabytkowym parku.

Wydarzenie skierowane było do lokalnej społeczności szczególnie do licznej grupy młodych rodzin z małymi dziećmi oraz seniorów. Plener, otwarta przestrzeń, ciekawe aktywizujące propozycje dedykowane poszczególnym grupom mieszkańców, jak i aktywności wielopokoleniowe, sprawdzone procedury bezpieczeństwa, zaangażowanie i współpraca lokalnych instytucji zagwarantowały sukces wydarzenia.

Opis wykonanych działań:

„Klancyk gra Brzechwę – dla dorosłych”- przedstawienie teatru improwizowanego. Pionierzy improwizacji komediowej w Polsce zagrali przed publicznością i  przybliżyli widzom, zupełnie inną, mniej znaną twórczość autora. Spektakl był historią pisaną na bieżąco, rodzącą się na oczach widzów z grupowej energii, chwilowego porozumienia i absurdalnego poczucia humoru. Motywem przewodnim wszystkich scen były felietony i teksty kabaretowe autorstwa Jana Brzechwy. Spektakl był skierowany do widzów dorosłych- odbył się w dniu 28/08/2021.

Festiwal „Witajcie w naszej bajce – z Brzechwa na Targówku” odbył się w dniu 29/08/2021

Działania zostały podzielone na dwie płaszczyzny: plener oraz scenę.

DZIAŁANIA PLENEROWE:

KLEKSOGRAFITI – stanowisko dla dzieci do twórczego tworzenia wielkiego grafiti z kleksów przy użyciu różnych przyrządów, pędzli, balonów i prawdziwej farby. Wsparcie zapewnili harcerze z Hufca ZHP – Praga – Północ im. Wigierczyków. Zakres działania wykonany w całości zgodnie z projektem.

SYMFONIA KOLORÓW I SMAKÓW – przy tym stoisku uczestnicy mogli przygotować własne kompozycje zdrowych i kolorowych soków. Bohaterami były tu przede wszystkim warzywa i owoce z wiersza „Na straganie” Jana Brzechwy. Realizację tej aktywności poprowadzili lokalni przedsiębiorcy ze znanej i lubianej kawiarni. Zakres działania wykonany w całości zgodnie z projektem.

ZWIERZAKI I DZIKIE DZIECIAKI – warsztaty stolarskie gdzie dzieci pod opieką opiekuna tworzyły z drewna zwierzątka inspirowane wierszami Jana Brzechwy i rzeźbami Józefa Wilkonia. Zakres działania wykonany w całości zgodnie z projektem.

WIERSZOWYSZYWANKI– Stanowisko dla młodzieży i osób dorosłych. Tu uczestnicy haftowali lub kolorowali na specjalnie przygotowanych torbach kleksy. Aby ułatwić zadanie przygotowaliśmy torby z nadrukowanymi kleksami, inspirując się „Akademią Pana Kleksa”. W ten sposób każdy uczestnik miał już wytyczone linie aby prowadzić igłę a mniejsze dzieci mogły kolorować swoje kleksy kredkami. Zakres działania wykonany w całości zgodnie z projektem.

ZAGRAJ Z NAMI W PIEGI – gra planszowa, terenowa do której pytania zostały stworzone przez kadrę pedagogiczną Szkoły Podstawowej nr 58 im. Tadeusza Gajcego. Gra dla dzieci, była prowadzona w trzech turach. W każdej turze nagradzaliśmy trzy pierwsze miejsca. Pytania dotyczyły życia i twórczości Jana Brzechwy. Wsparcie organizacyjne otrzymaliśmy od partnera projektu –  Hufca ZHP – Praga – Północ im. Wigierczyków. Zakres działania wykonany w całości zgodnie z projektem.

Dodatkowo ponad to co zawarliśmy w projekcie zostały zorganizowane:

WYSTAWA PRAC DAMIANA KŁACZKIEWICZA –  wystawa grafik, plakatów, która powstała w inspiracji o wiersz „Na straganie” Jana Brzechwy. Działanie dodatkowe – nie planowane w projekcie.

STANOWISKO PLASTYCZNO – ANIMACYJNE dla najmłodszych. Aktywne zabawy, plastyczne – twórcze warsztaty. Wsparcie w organizacji otrzymaliśmy od partnera w projekcie – Wypożyczalni dla dorosłych i Młodzieży nr 49. Były to dodatkowe warsztaty, których nie opisywaliśmy w projekcie. Działanie dodatkowe – nie planowane w projekcie.

DZIAŁANIA ZE SCENY:

WITAJCIE W NASZEJ BAJCE – KARAOKE – najmłodsi wraz z rodzicami, dziadkami lub starszym rodzeństwem mogli spróbować swych sił na scenie, wykonując wspólnie z zespołem muzycznym piosenki inspirowane twórczością Jana Brzechwy. Wszystkie utwory pochodziły z „Akademii Pana Kleksa”. Zakres działania wykonany w całości zgodnie z projektem.

W PRACOWNI PANA KLEKSA – odbyły się dwa występy szalonego naukowca – Pana Kleksa – z pokazem magii oraz z pokazem naukowym. Zakres działania wykonany w całości zgodnie z projektem.

WIERSZE JANA BRZECHWY – czytane przez bibliotekarzy oraz radnych dzielnicy w dwóch 15-sto minutowych turach. Działanie dodatkowe – nie planowane w projekcie. W realizacji wydarzenia dodaliśmy działania, które nie zostały ujęte w projekcie:

  1. Wystawa grafik Damiana Kłaczkiewicza – seria plakatów, przedstawiających warzywa z wiersza Jana Brzechwy „Na straganie” w odsłonie bardzo oryginalnej i skierowanej do dorosłego widza. Do wystawy został wydrukowany folder, w którym przedstawiliśmy dorobek oraz twórczość autora prac. Na wystawie był obecny kurator, który opowiadał zainteresowanym widzom co przedstawiają prace artysty i jak je interpretować.
  2. Działania plastyczno – animacyjne dla najmłodszych dzieci. Działania te realizowane były przez bibliotekarzy – chusta animacyjna, kolorowanie owoców i warzyw na wydrukowanych kartkach.
  3. Czytanie wierszy ze sceny – metodą wrażeniową. Wiersze były czytane w dwóch blokach 15 minutowych. Pod sceną siedziały dzieci i z dużym zaangażowaniem i uwagą słuchały i odpowiadały na zadawane pytania dotyczące wierszy.
  4. „Witajcie w naszej bajce – z Brzechwą na Targówku – Koncert Małgorzaty Ostrowskiej” to oddzielny projekt, który nawiązał do wydarzenia „Witajcie w naszej bajce – z Brzechwą na Targówku” – Festiwal Brzechwy, odbywającego się w godzinach popołudniowych w tym samym dniu.
  5. Koncert Małgorzaty Ostrowskiej połączył w sobie co najmniej 3 pokolenia ludzi.

Seniorów powyżej 60 roku życia, czterdziestolatków, dwudziestolatków ale i dzieci. Wszyscy spędzili wspólny czas na świeżym powietrzu, w przepięknym i klimatycznym otoczeniu parku. Śpiewali absolutnie wszyscy.

Na koncercie gościliśmy 262 osoby. Na realizacje tego projektu otrzymaliśmy dofinansowanie od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

Realizatorzy:

Fundacja „Klancyk” – Teatr Improwizowany „Klancyk”

Szkoła Podstawowa nr. 58 na Targówku w Warszawie – kadra nauczycielska/ nauczyciele języka polskiego i edukacji wczesnoszkolnej

Hufiec ZHP Praga-Północ/84 WGZ Akademia Pana Kleksa – wsparcie przygotowania plenerowej gry planszowej, obsługa animacyjna gry i stanowiska z kleksograffiti

Anna Bera -Dzikie dzieci

Damian Olszak

Magdalena Nowak – Żółkowska – koordynacja zadania

image
https://ckia.waw.pl/wp-content/themes/hazel/
https://ckia.waw.pl/
#d8d8d8
style2
paged
Loading...
/home/ckiawawpl/ftp/
#
on
none
loading
#
Sort Gallery
on
yes
yes
off
on
off