Centrum Kultury i Aktywności


Centrum kulturalno-oświatowe i dom kultury Dzielnicy Targówek w Warszawie, powołany do życia w 2018 roku.
Budynek będący siedzibą CKiA został zrewitalizowany w ramach projektu Ochrona dziedzictwa kulturowego m.st. Warszawy poprzez dostosowanie wybranych obiektów zabytkowych do wdrożenia nowej oferty edukacyjno-kulturalnej.
Od dnia 1 czerwca 2018 dyrektorem CKiA, powołanym przez Prezydenta m.st. Warszawy jest Agnieszka Szmulewicz.

Adres:


ul. Siarczana 6, 03-786 Warszawa

Adresy e-mail:


Sekretariat:


+48 577 888 748

Opis

„Międzykulturowe szycie na Siarczanej” to twórcze działanie wielokulturowe – cykl 11 spotkań warsztatowych skupionych wokół krawiectwa i obsługi maszyn, poznawania się i nawiązywania relacji w wielokulturowym gronie.

Działanie powstało z chęci połączenia potencjału MIEJSCA – Centrum Kultury i Aktywności przy ul.Siarczanej i DWÓCH SPOŁECZNOŚCI: Cudzoziemek i Polek mieszkających na Targówku.

W spotkania zaangażowane były mieszkanki Targówka i okolic, w tym mieszkanki Ośrodka dla Cudzoziemców. Grono uczestniczek obejmowało m.in. osoby z Targówka Fabrycznego, Tadżykistanu, Targówka Mieszkaniowego, Czeczenii, Zacisza, Kirgistanu, Ukrainy i Afganistanu.

Uczestniczki spotykały się podczas wspólnej nauki szycia prowadzonej przez Panią Shakhodat – Tadżyczkę mieszkającą w Warszawie, która uczyła obsługi maszyn, szycia prostych i trudniejszych form krawieckich, zaczynając od worków czy toreb, a kończąc na patchworkowych poduszkach, spódnicach czy sukienkach.

Projekt zakończył się wystawą prezentującą prace krawieckie uczestniczek i spotkaniem kulinarnym na które uczestniczki przygotowały przysmaki z różnych stron Europy i Azji.

W realizacji działania Centrum Kultury i Aktywności w Dzielnicy Targówek zostało wsparte przez Inicjatywę Chlebem i Solą, Stowarzyszenie Serduszko dla Dzieci oraz Przystanek Świetlica prowadzony przez Fundację dla Wolności.

Galeria

Filmy

Termin realizacji

Wtorki wrzesień- grudzień 2019

Cele

  • Wzajemne poznanie różnych grup z różnych kręgów kulturowych;
  • Ułatwienie wymiany kulturowej między uchodźcami i Polakami;
  • Wzmocnienie poczucia samodzielności uczestniczek/uczestników projektu;
  • Otwarcie przestrzeni CKiA Siarczanej na cudzoziemców.

Program

  • obsługa maszyny do szycia;
  • tworzenie wykroju;
  • poznanie techniki patchworku;
  • szycie – sukienki, torby, spódnice, worki, poduszki.

Realizatorzy

Krawcową prowadzącą warsztaty była Pani Shakhodat Sharopova z Tadżykistanu, która uczyła obsługi maszyny, szycia i kroju, we współpracy z koordynatorką planowała przebieg kolejnych spotkań i zadania dla uczestniczek.
Koordynatorką i współprowadzącą działania była animatorka z CKiA Julia Biczysko odpowiedzialna za organizację, zakupy, rekrutację uczestniczek, współprowadzenie spotkań warsztatowych, czuwanie nad budowaniem grupy i procesem grupowym.

Maria Złonkiewicz z „Chlebem i Solą” (Fundacja Polska Gościnność) była wsparciem merytorycznym podczas planowania projektu – dzięki niej udało nam się nawiązać kontakt z prowadzącą i zaplanować proces warsztatowy z uwzględnieniem charakterystyki pracy międzykulturowej udziału cudzoziemek.

Ponadto istotnymi dla projektu osobami były:

Alina Szulgan – tłumaczka z rosyjskiego na polski i z polskiego na rosyjski, która uczestniczyła we wszystkich spotkaniach warsztatowych oraz w przygotowaniach do nich. Dzięki Pani Alinie uczestniczki i prowadzące mogły się płynnie porozumiewać, dopytywać się nawzajem o szczegóły, wymieniać doświadczeniami, wiedzą i refleksjami.

Martyna Łukaszewska pracująca w Przystanku „Świetlica” (Fundacja Dla Wolności) prowadzonym w Ośrodku dla Cudzoziemców na Targówku była wsparciem merytorycznym i organizacyjnym. Wsparła nas w kontakcie ze społecznością Ośrodka dla Cudzoziemców na Targówku i zachęciła do zrobienia dodatkowego warsztatu w Ośrodku jako jedynej skutecznej metody zaproszenia cudzoziemek do uczestnictwa w projekcie odbywającym się zasadniczo poza murami Ośrodka.

Stowarzyszenie „Serduszko dla dzieci” reprezentowane przez Beatę Glińską – to istotny partner projektu – od nich udało nam się pożyczyć bezpłatnie trzy maszyny do szycia na cały okres trwania projektu. Dzięki temu dysponowaliśmy w sumie sześcioma maszynami do szycia. Osobą wspierającą nas w szukaniu maszyn była Pani Greta Droździel-Papuga ze Spółdzielni Kultury – ona wpadła na to, że Serduszko dla dzieci ma w swoich zasobach maszyny do szycia.

Alicja Szulc – nasza dokumentatorka dokumentująca wybrane spotkania warsztatowe – to kolejna kobieta, która dodała grupie dobrej energii, filmowała uczestniczki bardzo uważnie ale przede wszystkim z poszanowaniem ich indywidualności i granic – osobom, które nie chciały być sfilmowane i publikowane w sieci nie robiła zdjęć ani nie filmowała ich. Swoimi komentarzami z perspektywy ‚zewnętrznego oka’ dodała uczestniczkom poczucia, że prace, które wykonały robią duże wrażenie na osobie ‚z zewnątrz’.

Partnerzy

Chlebem i Solą (Fundacja Polska Gościnność) Maria Złonkiewicz

http://polskagoscinnosc.org 

image
https://ckia.waw.pl/wp-content/themes/hazel/
https://ckia.waw.pl/
#d8d8d8
style2
paged
Loading...
/home/ckiawawpl/ftp/
#
on
none
loading
#
Sort Gallery
on
yes
yes
off
on
off