Finał projektu FEK 2022 „Dzieciństwo w różnych kulturach” – 20/06/2022

Światowy Dzień Uchodźcy to święto, które co roku obchodzimy w CKiA. To była wspaniała okazja do spotkania się w wielokulturowym gronie. Całe wydarzenie miało miejsce podczas finału projektu „Dzieciństwo w różnych kulturach” dofinansowanego ze środków Funduszu Edukacji Kulturalnej Urzędu m.st. Warszawy.

Ze względu na pogodę piknik odbył się w budynku CKiA gdzie Naszych gości przywitał zapach świeżo upieczonego chleba i ukraińskiej zupy solianki. Było pysznie i wyjątkowo.

Podczas otwarcia wydarzenia na naszej scenie mogliśmy zobaczyć wspaniałe występy artystyczne:

  • uczniów z klas 1 a i 1-3 b Szkoły Podstawowej nr 58 im. Tadeusza Gajcego, którzy zaprezentowali wyjątkowy pokaz z flagami państw reprezentujących kraje, z których pochodzą dzieci;
  • pokaz pantomimy w wykonaniu uczniów z klasy 7 a ze Szkoły Podstawowej nr 58 im. Tadeusza Gajcego;
  • mieliśmy okazję posłuchać cudownych głosów: Agnieszki Czekaj i 12 letniego Oskara Oleksiuka uczestników The Voice of Powiat z Powiatowego Centrum Kultury Fabryczka;
  • Oleksandra Rymara– młodziutkiego akordeonisty pochodzenia ukraińskiego.

Całość zamykał czarujący koncert Zespołu Malwa Band z Ukrainy. Przepiękne głosy solistek i dźwięk tradycyjnych instrumentów na długo zapadnie nam w pamięci.

To wielokulturowe grono artystów poruszyło nasze serca do głębi i pokazało jak sztuka i kultura może łączyć.

W przestrzeni CKiA nasi goście mogli wziąć udział w wielu warsztatach kreatywnych m.in. biżuterii, decoupage, tworzenia lampionów i latek wielokulturowych oraz stolarskich. Dzieci i dorośli podczas tych spotkań tworzyli przepiękne rękodzieła poznając przy tej okazji kulturę wielu narodowości. Odbyła się również gra terenowa, a zadania do niej inspirowane były zabawami z dzieciństwa dzieci z różnych kultur, przygotowane we współpracy z uczniami ze Szkoły Podstawowej nr 58.

Podczas wydarzenia odbyły się również warsztaty pn. „Rośliny miododajne”.

Uczestnicy dowiedzieli się, które rośliny są miododajne w zależności od regionu i kraju pochodzenia np. tymianek charakterystyczny dla Grecji. Z kwiatów tego zioła, które w Polsce wykorzystujemy jako przyprawę, powstaje wspaniały miód tymiankowy. Uczestnicy tego spotkania mogli też posmakować owoców wielu roślin m.in. papaję czy mango. Rozmawiali również o tym co sadzić by było smacznie, zdrowo, kolorowo z korzyścią dla pszczół i zapylaczy.

Warsztaty poprowadził Rafał Amor – bartnik oraz Piotr Marcinowski – ogrodnik z zamiłowania. Warsztaty realizowane były z projektu „Sąsiadki z pobliskiego ula – Eko-przyjaciele pszczół”. Środki na ten projekt pochodzą z programu FEK 2022 M.ST. Warszawa.

Projekt „Dzieciństwo w różnych kulturach” ma na celu integrację społeczności lokalnej oraz społeczności cudzoziemskiej. Podczas wydarzenia poruszane były tematy nawiązujące do dzieciństwa i tradycji wielu kultur. Działania animacyjne, które odbyły się w trakcie wydarzenia były punktem wyjścia do podjęcia dialogu o różnorodności kulturowej.

Dziękujemy wszystkim, za obecność. Dziękujemy Radnym Dzielnicy Targówek – Katarzynie Górskiej – Manczenko oraz Justynie Rucyk, że były z nami i wspierały nas swoją energią.

Dziękujemy również partnerom projektu za zaangażowanie i wsparcie:

Szkoła Podstawowa nr 58 im. T. Gajcego, Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 49 na Targówku, Stowarzyszenie Vox Humana, Polskie Forum Migracyjne, Fundacja Inna Przestrzeń, Stowarzyszenie Praktyków dramy STOP-KLATKA.

Post by ckiawawpl-admin

Comments are closed.